W jakim stylu wnętrzarskim urządzić mieszkanie? Przewodnik, inspiracje
Wybierając styl do mieszkania lub własnego domu, trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Uważam, że najważniejszym z nich jest to, w jakich wnętrzach czujemy się najlepiej. Nasze cztery ściany powinny być azylem, miejscem, do którego chcemy wracać i w których możemy odpocząć po ciężkim dniu. Dlatego tak ważne jest urządzenie mieszkania zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Gdy już wiesz, jakie wnętrza odpowiadają Ci najbardziej, nie możesz dać ponieść się wyobraźni. Mieszkanie lub dom powinno być bowiem nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne i wygodne. Dlatego w tym miejscu będę Cię przekonywać do skorzystania z usług projektowania i aranżacji wnętrz u architekta. Przez lata doświadczeń wiem, z jakich elementów najłatwiej jest zrezygnować, a jakie należy zaakcentować.
Jeśli w Twoim domu ma zamieszkać kilka osób, samodzielna aranżacja będzie naprawdę niełatwa – musisz bowiem dostosować wygląd i funkcjonalność do upodobań kilku osób. Dlatego w tym miejscu będę Cię przekonywać do skorzystania z usług projektowania i aranżacji wnętrz u architekta.
Co więcej, jeśli w Twoim domu ma zamieszkać kilka osób, samodzielna aranżacja będzie naprawdę niełatwa – musisz bowiem dostosować wygląd i funkcjonalność do upodobań kilku osób. W mojej pracy to jedna z najtrudniejszych rzeczy, dlatego nad każdym projektem spędzam długie godziny poprzedzone rozmowami z domownikami po to, aby spełnić jak największą liczbę oczekiwań. Moje przykładowe aranżacje wnętrz w różnych stylach, które mogą być dla Ciebie inspiracją, znajdziesz na stronie głównej w zakładce „Moje projekty”. A poniżej przygotowałam dla Ciebie przewodnik po 10 najpopularniejszych stylach wnętrzarskich.
1. Aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim
Styl skandynawski to zdecydowanie jeden z hitów ostatnich sezonów. Charakteryzuje się jasnymi barwami, wielofunkcyjnością, minimalizmem i odwołaniem do natury. Towarzyszą mu lekkie, drewniane meble, które nie posiadają zbędnych ozdobników oraz które wykonane są w prostych, geometrycznych kształtach. Znakiem rozpoznawczym tego stylu jest również wyposażenie z recyklingu, czyli np. odnawiane stare meble, czy wykonane samodzielnie z palet.
Kontrastem dla naturalności w stylu skandynawskim jest chromowana stal oraz elementy plastikowe. W aranżacji skandynawskiej będą dominować biele, modne szarości, a nawet czernie. Te podstawowe kolory uzupełniane są natomiast kontrastowymi barwami np. nóżek krzeseł czy tekstyliów w tonacji żółci, błękitu czy zieleni. I najważniejsze: styl skandynawski uwielbia naturalne światło – możesz nawet całkowicie zrezygnować z zasłaniania okien, by wzmocnić surowy efekt aranżacji. Jeśli interesuje Cię aranżacja wnętrza w stylu skandynawskim, koniecznie zajrzyj tutaj.
Styl skandynawski to zdecydowanie jeden z hitów ostatnich sezonów. Charakteryzuje się jasnymi barwami, wielofunkcyjnością, minimalizmem i odwołaniem do natury.
2. Aranżacja wnętrza w stylu nowojorskim
O tym stylu mogłabym pisać godzinami – tutaj naprawdę wiele się dzieje. Jeśli chcesz poznać wszystkie detale tego stylu, przeczytaj osobny artykuł o zasadach urządzania wnętrza w stylu nowojorskim. Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, to materiały wysokiej jakości, klasyczne kształty i dbałość o każdy szczegół. Meble w salonie powinny mieć proste, ale opływowe kształty. Obicia natomiast powinny być wykonane ze szlachetnych tkanin, np. weluru lub aksamitu. Dla wzmocnienia efektu „szlachetności” możesz wybrać fotel, który posiada efektowne pikowania czy błyszczące nicie. Szafy i komody koniecznie powinny wyglądać na solidnie wykonane. Dobrym sposobem na wprowadzenie stylu nowojorskiego do wnętrza, jest wymiana w meblach gałek na kryształowe. Mały i tani zabieg, a zmienia naprawdę wiele. Podobny efekt mogą zapewnić tekstylia. Wybierz ciężkie, mięsiste zasłony, puszysty dywan i wzorzyste, miękkie poduszki.
3. Aranżacja wnętrza w stylu boho
Styl boho to feeria barw, wyraz eklektyzmu i koloru. W tym stylu możesz zestawić pozornie niepasujące do siebie barwy, wzory czy meble. Innym elementem charakterystycznym aranżacji w stylu boho są bogato zdobione meble. Dla podkreślenia aranżacji możesz także wykorzystać ręcznie wykonane naczynia (misy, talerze, wazony), które będą tutaj pełnić rolę dekoracji. W stylu boho kieruj się odwagą i przywołaniami do natury. Więcej wskazówek znajdziesz w artykule, który w całości poświęcam aranżacji mieszkania i domu w stylu boho.
Styl boho to feeria barw, wyraz eklektyzmu i koloru. W tym stylu możesz zestawić pozornie niepasujące do siebie barwy, wzory czy meble. Innym elementem charakterystycznym aranżacji w stylu boho są bogato zdobione meble.
4. Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym
W aranżacji wnętrza w stylu industrialnym sprawdzają się biele, szarości i czernie – podobnie jak w stylu skandynawskim. Jednak tutaj klimat wnętrza jest o wiele bardziej surowy i „przemysłowy”. Cechą charakterystyczną jest z pewnością cegła na ścianie – pozostawiona w oryginalnym kolorze lub przemalowana na biało. W industrialnej aranżacji ogromne znaczenie mają także wyraziste dodatki w intensywnych barwach. W takiej aranżacji jeszcze bardziej stawia się nacisk na recykling niż w stylu skandynawskim. Widoczne jest to np. w oświetleniu bez abażurów i kloszy czy metalowych szafkach na ubrania wykonanych ze starych regałów.
5. Aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim
Prowansalskie wnętrza nadal przeżywają swoją świetność. To niezwykle przytulne i pełne ciepła aranżacje, które jednak zachowują elegancję. W stylu prowansalskim nie może zabraknąć lawendy, bieli i pastelowych odcieni błękitu czy zieleni. Bardzo ważne są tu również materiały – muszą być koniecznie naturalne! Malowane na biało drewno czy kamień w kuchni kojarzą się z tradycją i sielskim klimatem. Co więcej, meble mogą być nawet postarzane poprzez przecieranie i woskowanie. Chcesz poznać więcej zasad? Zobacz moje porady o urządzaniu wnętrz w stylu prowansalskim.
6. Aranżacja wnętrza w stylu shabby chic
Ten styl jeszcze mocniej wykorzystuje elementy „sfatygowania” wyposażenia. To właśnie w niedoskonałości i znakach czasu tkwi kwintesencja stylu shabby chic, a inspiracja ta pochodzi z wiejskich domów Francji i Anglii. Aranżacja w stylu shabby chic to głównie pastelowe barwy: écru, beże, błękity i róże. Do takiego wnętrza warto wybrać romantyczne dodatki i eleganckie tkaniny. Aranżacja w takim stylu pokocha również dekoracje wykonane ręcznie, np. haftowane poduszki czy postarzane meble.
Ten styl jeszcze mocniej wykorzystuje elementy „sfatygowania” wyposażenia. To właśnie w niedoskonałości i znakach czasu tkwi kwintesencja stylu shabby chic, a inspiracja ta pochodzi z wiejskich domów Francji i Anglii.
7. Aranżacja wnętrza w stylu klasycznym
Tego stylu nie można opisać w kilku zdaniach, dlatego zachęcam Cię do przeczytania osobnego artykułu o zasadach urządzania wnętrza w stylu klasycznym, który znajdziesz tutaj. Styl ten bowiem ma różne oblicza. Niezmiennym natomiast elementem jest z pewnością elegancja i harmonia. Jest to niejako wersja stylu glamour, jednak z o wiele mniejszą ilością przepychu i błysku. Tutaj świetnie sprawdzą się stylizowane meble z litego drewna, szlachetne obicia i masywne kanapy. W takim wnętrzu niezwykle ważne są klasyczne dodatki, np. efektowne żyrandole, lampy czy świeczniki z mosiądzu. Aby dodać tej nieco ciężkiej aranżacji lekkości, warto zastosować w pomieszczeniu elementy szklane (np. drewniany stolik, ale ze szklanym blatem).
8. Aranżacja wnętrza w stylu rustykalnym
Styl rustykalny to nic innego, jak styl wiejski i swojski. W takich wnętrzach królują naturalne materiały (drewniane meble) oraz proste – ale ciężkie – formy. Wyróżnikiem stylu rustykalnego jest wykorzystanie starych form w nowoczesnej odsłonie. Przykładem mogą być kredensy czy przeszklone regały, które prezentują się bardzo elegancko, ale przywołują na myśl sielski charakter. Styl rustykalny to również wzory, ludowe elementy i bieżniki – a to wszystko w raczej stonowanych barwach, jak brąz, beż i kremowa biel.
9. Aranżacja wnętrza w stylu glamour
Styl glamour można przyrównać do stylu nowojorskiego – obie aranżacje posiadają bowiem wiele wspólnych elementów. W stylu glamour jednak mamy do czynienia z większą liczbą świetlistych powierzchni i błyszczących materiałów oraz z mocniejszym odniesieniem do stylu klasycznego. Dominującymi materiałami są tutaj miedź, złoto, stal czy srebro. W aranżacji w stylu glamour spotyka się często szkło i kryształy w postaci np. gałek do mebli. Ten styl wnętrzarski to także szlachetne tkaniny (żakard, welur, aksamit). Tutaj znajdziesz więcej wskazówek i inspiracji do urządzania wnętrza w stylu glamour.
Styl glamour można przyrównać do stylu nowojorskiego – obie aranżacje posiadają bowiem wiele wspólnych elementów. W stylu glamour jednak mamy do czynienia z większą liczbą świetlistych powierzchni i błyszczących materiałów oraz z mocniejszym odniesieniem do stylu klasycznego.
10. Aranżacja wnętrza w stylu angielskim
Styl angielski posiada trzy główne znaki rozpoznawcze (o pozostałych elementach stylu angielskiego piszę tutaj). Należą do nich przede wszystkim meble tapicerowane oraz miękkie materiały. W aranżacji w stylu angielskim nie może więc zabraknąć puf, koców, dywanów i wielu poduszek. Jak widać, ten styl stawia na przytulność, więc z powodzeniem możesz także zagospodarować miejsce na klimatyczny kominek. Drugim ważnym wyróżnikiem stylu angielskiego są pastelowe kolory. Ciężkie meble czy grube narzuty mogą sprawić wrażenie nadmiaru, a pastele świetnie przełamią taki efekt. Postaw zatem na beże, błękity, zielenie i róże w jasnych odcieniach. Ostatnim znakiem rozpoznawczym tego stylu jest drewniana podłoga, która powinna znaleźć się we wszystkich pomieszczeniach – poza kuchnią i łazienką (w tych pomieszczeniach możesz wykorzystać płytki ceramiczne w szachownicę).