Jak urządzić dom i mieszkanie w stylu glamour?
„Glamour” oznacza urok, kuszenie i powab. To najbardziej teatralny styl wnętrzarski, który uwielbia widowiskowość oraz przepych. Wymaga jednak ogromnego wyczucia smaku, bez którego bardzo łatwo można otrzeć się o kicz. Doradzam, jak tego uniknąć i urządzić wnętrze w hollywoodzkiej aranżacji.
Glamour: styl wnętrzarski z hollywoodzkiej „Fabryki snów”
Aby zrozumieć ten styl, warto przypomnieć sobie filmy hollywoodzkie z lat 1930-1950 (np. „Mężczyźni wolą blondynki” z Marilyn Monroe). Znajdziesz tam wiele inspiracji i elementów, które mu przewodzą. Zachęcam Cię również do przejrzenia mojej galerii projektów wnętrz – kliknij. Chętnie sięgam po charakterystyczne dla stylu glamour rozwiązania – zarówno w kuchni, łazience, sypialni jak i salonie.
Aby zrozumieć ten styl, warto przypomnieć sobie filmy hollywoodzkie z lat 1930-1950 (np. „Mężczyźni wolą blondynki” z Marilyn Monroe). Znajdziesz tam wiele inspiracji i elementów, które mu przewodzą.
Styl nowoczesny i vintage w jednym
Niektórzy twierdzą, że glamour jest bardzo bliski stylowi vintage – z czym się nie do końca zgadzam. Styl ten co prawda sięga do szykownej przeszłości, ale łączy ją z elegancką nowoczesnością. W takiej aranżacji znajdziemy ozdobne meble ludwikowskie, takie jak klasyczne szezlongi czy łóżka z pięknymi wezgłowiami rodem ze stylu vintage. Jednak w glamour meble z historią posiadają nowoczesną tapicerkę lub inny, współczesny materiał wykończeniowy. Przykładowo, w stylu glamour ludwikowska konsola może być ze szkła – a nawet pleksi! Wtedy stylizowane, drewniane elementy zyskują całkowicie nowe oblicze. Możesz więc bez obaw sięgać po np. meble ze stylu angielskiego i zlecić ich renowację, dodając elementy szklane czy chromowane.
Tkaniny, wykończenie podłóg i ścian, dodatki w stylu glamour
Dla stylu glamour ogromnie ważne są luksusowe tkaniny. Zarówno te na obiciach mebli, jak i zasłonach czy poduszkach – muszą być pluszowe, atłasowe lub jedwabne. Nadmierne tapicerowanie może jednak przytłoczyć wnętrze, dlatego postaraj się je zrównoważyć minimalistycznym parkietem (lakierowanym), bądź ścianami bez wzorów i w jasnych barwach.
W stylu glamour ludwikowska konsola może być ze szkła – a nawet pleksi! Wtedy stylizowane, drewniane elementy zyskują całkowicie nowe oblicze.
Urządzając takie wnętrze, możesz poszukać inspiracji w nowojorskim stylu aranżacji wnętrz. Wszystko musi tutaj bowiem błyszczeć i migotać. Wskazane są więc lustra w zdobionych ramach, efektowne żyrandole z kryształkami, błyszczące gałki w meblach. Pamiętaj jednak, że aranżacja nie powinna być przesycona dużą liczbą mocnych elementów – wybierz jeden najbardziej efektowny i do niego dopasuj resztę dekoracji w skromniejszej odsłonie.
Kolory we wnętrzach w stylu glamour
Styl glamour – w przeciwieństwie do innych stylów urządzania wnętrz – cechuje się odważną paletą kolorystyczną. Tutaj możesz zapomnieć o uwielbianych przez wielu barwach ziemi. Glamour jest stylem wielkomiejskim, kolorystycznie dalekim od natury.
W dużej mierze w aranżacjach glamour spotyka się połączenia kontrastowe – głównie biel z czernią. To bardzo efektowne rozwiązanie, które możesz wprowadzić np. za pomocą dywanu retro w romby lub czarnych mebli z białymi ozdobnikami. Ciekawy efekt aranżacyjny wprowadzi położona na jednej ze ścian wzorzysta tapeta w motyw czarno-biały. Takie rozwiązania – wbrew pozorom – świetnie spisują się w niewielkich wnętrzach, takich jak korytarz czy łazienka. W moich projektach małych wnętrz znajdziesz świetne przykłady potwierdzające tę tezę.
Dla stylu glamour ogromnie ważne są luksusowe tkaniny. Zarówno te na obiciach mebli, jak i zasłonach czy poduszkach – muszą być pluszowe, atłasowe lub jedwabne.
Styl glamour powinien kojarzyć się z luksusem – dlatego nie zapominaj o wprowadzeniu do niego złota lub srebra. Mogą one wystąpić pod postacią ram luster, obrazów, świeczników czy żyrandoli. Możesz również poeksperymentować z meblami i zamiast wyboru tradycyjnej tkaniny na pufy w salonie, wybrać materiał złocisty lub przeszywany błyszczącą nicią.
Jakie jeszcze kolory pasują do stylu glamour? Paleta jest tutaj bardzo szeroka, ale zwykle wybiera się fiolety, szmaragdowe zielenie, turkusy oraz róże. Uważaj jednak na zbyt mocne nasycenie kolorami – musisz je stonować barwami neutralnymi, takimi jak beże i szarości – które najlepiej wybrać na tło aranżacji.
Dekoracje do wnętrza w stylu glamour
Glamour jest pełny stylowych i drogocennych dekoracji. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na taką aranżację. Zajrzyj również do zakładki „Trendy wnętrzarskie” z inspiracjami aranżacji wnętrz, również w stylu glamour.
- Tapety flokowane – posiadają zamszową fakturę wzorów. Są bardzo luksusowe i urozmaicą nawet najbardziej minimalistyczne wnętrze.
- Okładki filmów hollywoodzkich – świetnie wprowadzą charakter „fabryki snów” w każdym wnętrzu.
- Biżuteryjne elementy w wyposażeniu wnętrz – zdobione uchwyty mebli, kryształowe żyrandole, ozdabiane kamieniami wazony i misy.
- Dywan z owczej skóry – idealny do sypialni. Posiada szlachetny ocień bieli oraz niezwykle miękką fakturę.
- Drogie dodatki od znanych projektantów – tekstylia, ceramika czy cukiernica. Te detale sprawią, że wnętrze zyska luksusowego charakteru.
Styl glamour powinien kojarzyć się z luksusem – dlatego nie zapominaj o wprowadzeniu do niego złota lub srebra. Mogą one wystąpić pod postacią ram luster, obrazów, świeczników czy żyrandoli.
Dla kogo styl glamour?
Styl glamour przenosi trendy z wybiegów mody do wnętrz. Dlatego jest idealny dla wszystkich miłośniczek Haute couture. Jest też wskazany dla osób, które posiadają większy budżet na aranżację wnętrza i chcą, aby było ono zgodne z miejskim stylem życia. To również styl bardzo odważny, dla osób pewnych siebie i nie bojących się wyzwań. Fani stylu skandynawskiego lub nowoczesnego, raczej nie znajdą tutaj inspiracji. Glamour jest elegancki, bogaty i przytulny.
Jeśli nie wiesz, jaki styl wnętrzarski pasuje do Twojego mieszkania lub domu, zachęcam do skorzystania z moich usług projektowania i aranżacji wnętrz. Może wystarczy krótka konsultacja, jeśli masz swoją koncepcję, a być może potrzebny będzie pełny projekt – współpracę dostosujemy do Twoich wymagań i potrzeb.