Jak urządzić dom lub mieszkanie w stylu industrialnym?
Duża przestrzeń, wysokie pomieszczenia i minimalizm – to podstawa stylu industrialnego. Aranżacje w tym nurcie zyskują na popularności, zarówno w przestrzeniach użytku publicznego, jak i mieszkaniach czy domach. Jak urządzić własne wnętrze w tym wielkomiejskim stylu? Zobacz mój poradnik.
Styl industrialny (loftowy) we wnętrzach
Wykształcił się w XX wieku w Nowym Jorku, gdy dawne przestrzenie poprzemysłowe zaczęto adaptować do celów mieszkalnych. Tym sposobem powstały lofty – inaczej z angielskiego strychy i poddasza. Z miejsca mieszkania te pokochali artyści mieszkający na Brooklynie, który dziś uznawany jest za kolebkę tego stylu, a mieszkania, które wcześniej były bardzo tanie, dziś należą do najdroższych na rynku.
W Polsce moda na lofty pojawiła się stosunkowo niedawno. Wyróżniające wzornictwo w aranżacjach industrialnych zostało docenione i zyskało popularność wśród mieszkańców większych miast. Na przykład w Gdańsku w przestrzeniach poprzemysłowych powstała inwestycja „Garnizon”, która utożsamiana jest z prestiżem i nowoczesnym stylem życia. Mieszkanie 90 m² w tej lokalizacji to koszt ponad miliona złotych, a wynajem mieszkania 40-50 m² to średnio 2,5-3 tys. zł. W Bydgoszczy również popularny jest taki styl – zobaczysz go np. w moich projektach aranżacji wnętrz – kliknij.
Wyróżniające wzornictwo w aranżacjach industrialnych zostało docenione i zyskało popularność wśród mieszkańców większych miast. Na przykład w Gdańsku w przestrzeniach poprzemysłowych powstała inwestycja „Garnizon”, która utożsamiana jest z prestiżem i nowoczesnym stylem życia.
Czym wyróżnia się styl industrialny aranżacji wnętrz?
W stylu tym rządzą ceglane wykończenia, metalowe szafki, odnawiane meble czy chromowane dodatki. Styl industrialny kocha otwarte pomieszczenia i duże przestrzenie. Paradoksalnie, dobrym pomysłem jest zaaranżowane w stylu loft kawalerki. Przemysłowe wyposażenie świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, które musi łączyć sypialnię z salonem oraz jadalnię. Dzięki temu, że styl industrialny jest bardzo minimalistyczny, unikniesz zatłoczenia przestrzeni.
W mieszkaniu lub domu urządzonym wedle stylu industrialnego, powinny dominować przede wszystkim neutralne barwy. Będą to szarości, beże, brązy, czernie i biele oraz nieodłączne ceglaste czerwienie. Aranżację możesz urozmaicić intensywnymi kolorami – szczególnie takimi, które kojarzą się z przestrzeniami przemysłowymi (czyli żółcie i pomarańcze). W takim wnętrzu sprawdzą się też dodatki w kolorze kobaltowego błękitu, turkusu czy butelkowej zieleni.
W stylu tym rządzą ceglane wykończenia, metalowe szafki, odnawiane meble czy chromowane dodatki. Styl industrialny kocha otwarte pomieszczenia i duże przestrzenie.
Przechodząc do materiałów, charakterystyczny jest tutaj metal. Możesz więc wykorzystać np. chromowaną stal, a nawet miedziane blachy. Z metalu mogą być wykonane lampy, meble czy dekoracje. Szczególnie ciekawie będą prezentować się surowe lampy w stylu „Edison” - żarówki oplecione metalową konstrukcją klosza bez pokrycia. Oczywiście nieodłącznym elementem stylu industrialnego jest także cegła – na którą jednak nie każdy może sobie pozwolić, jeśli nie mieszka w lokalu poprzemysłowym lub kamienicy. Ale rynek oferuje wiele rozwiązań imitacyjnych w tym zakresie, począwszy od tapet, po kafelki. Cegłom może także towarzyszyć surowy beton. Dla zrównoważenia surowej stylistyki, warto do aranżacji wpleść elementy drewniane i szklane. Możesz tutaj zaczerpnąć inspiracji z urządzania wnętrz w stylu skandynawskim.
Klasyczny design i odnawiane, stare meble
Styl industrialny nie jest drogi w realizacji – wręcz przeciwnie. Możesz w nim wykorzystać stare meble, nawet warsztatowe. Świetnie sprawdzą się tutaj metalowe szafki na ubrania i stojaki. Aby jednak wprowadzić do aranżacji szykownego charakteru, meble z recyklingu warto łączyć z nowoczesnym designem odpowiadającym aktualnym trendom wnętrzarskim. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie zostały zaprezentowane na targach wnętrzarskich w Mediolanie, w których miałam okazję uczestniczyć. Galerię zdjęć najnowszych trendów wnętrzarskich znajdziesz tutaj.
Jak urządzić salon w stylu loft?
Salon – niezależnie od tego jaki styl wnętrzarski wybierzesz – powinien być przytulny. Ciężko jest uzyskać taki efekt w tak surowym stylu, jakim jest industrial. Najlepszym sposobem jest ocieplenie chłodnej stylizacji dekoracjami i wykorzystaniem drewna. Warto również zaraaranżować w sposób mniej surowy kącik wypoczynkowy, stawiając na miękkie materiały i ciepłe kolory. Ważne jest również oświetlenie, które powinno być utrzymane w ciepłej temperaturze barwowej. Oryginalne cegły na ścianach możesz pomalować na biało – to nada lekkości i elegancji aranżacji.
A o tym, jak krok po kroku dobrze urządzić salon, przeczytasz tutaj.
Styl industrialny nie jest drogi w realizacji – wręcz przeciwnie. Możesz w nim wykorzystać stare meble, nawet warsztatowe. Świetnie sprawdzą się tutaj metalowe szafki na ubrania i stojaki.
Jak urządzić kuchnię i jadalnię w stylu industrialnym?
Podstawą w kuchni w stylu loft są przemysłowe lampy i metalowe lub drewniane meble kuchenne. Surowy design będzie się ponadto łączył z wytrzymałością i oszczędnością. Prostota i minimalizm nie oznaczają jednak, że pomieszczenie to nie może być przytulne i zachęcające. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dużego stołu z blatem wykonanym z drewnianych desek. Taki element ociepli aranżację i wprowadzi rustykalny, wiejski charakter. Wnętrze możesz ocieplić także drewnianymi półkami, eksponując na nich zwisające suszone zioła. Warto również sięgnąć po dekoracje z recyklingu, np. stare zegary, dekoracyjne słoiki czy tekstylia.
Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?
W magazynach wnętrzarskich rzadko znajdziemy aranżacje sypialni w tym stylu. Miejsce to kojarzy nam się bowiem z miękkimi poduszkami, eleganckimi narzutami i puszystymi dywanami. Styl loft jest właściwie tego przeciwieństwem, co nie znaczy, że musi być nieprzyjazny. Chłód ceglanych ścian i surowości wnętrza możesz przełamać przede wszystkim łóżkiem. Na ogół wykorzystuje się tutaj łóżka metalowe, ale o wiele lepszym – wprowadzającym przytulny charakter – elementem, jest łóżko wykonane z europalet lub drewna. Do ocieplenia wnętrza posłuż się także lampami podłogowymi i ściennymi. Lekkości aranżacji nadadzą natomiast elementy szklane oraz lustra.
Chłód ceglanych ścian i surowości wnętrza możesz przełamać przede wszystkim łóżkiem. Na ogół wykorzystuje się tutaj łóżka metalowe, ale o wiele lepszym – wprowadzającym przytulny charakter – elementem, jest łóżko wykonane z europalet lub drewna.
W sypialni w takim stylu możesz pokusić się o rozwiązanie eklektyczne. Warto zainspirować się stylem nowojorskim – sprawdź tutaj – gdzie wykorzystuje się głównie szlachetne materiały. Wbrew pozorom, do stylizacji loftowej sypialni świetnie wpasuje się elegancki, pikowany fotel lub siedziska obite welurem.