Za co architekt wnętrz nie powinien wziąć pieniędzy?
Jeżeli zamierzasz zatrudnić architekta wnętrz, warto wcześniej zorientować się, za co konkretnie mu zapłacisz. W poniższym artykule wyjaśnię, który z etapów prac jest najtańszy, a który najdroższy oraz jak przebiega współpraca z projektantem. Z artykułu dowiesz się również, co zawiera się w cenie projektu, a jakie prace są płatne dodatkowo.
O co zapyta Cię na początku architekt wnętrz?
Podczas pierwszej rozmowy konsultacyjnej, jako architekt wnętrz przeprowadzę z Tobą szczegółowy wywiad. Będę starać się jak najlepiej poznać Twoje upodobania, potrzeby i otwartość na zmiany. Skupię się na Twoich założeniach estetycznych oraz funkcjonalnych. Jednym z ważniejszych tematów podczas konsultacji będzie również rozmowa o możliwościach finansowych oraz wytycznych, jakie koniecznie chcesz, aby były zawarte w projekcie wnętrza. Poruszę także kwestię wyposażenia niestandardowego, jak np. systemy inteligentne do domu czy mieszkania.
Ile propozycji aranżacji wnętrza otrzymasz?
Wszystko zależy od tego, co ustalisz z architektem. W mojej pracy zwykle sporządzam 2-3 propozycje aranżacji wnętrz. Najczęściej mają one formę rzutu oraz dodatkowych wizualizacji wnętrz - przykładowe realizacje możesz zobaczyć tutaj. Jak zobaczysz na zdjęciach, elementy te uwzględniają całkowite ustawienie mebli, sprzętów oraz dekoracji. Ten etap pozwala zorientować się, ile miejsca będziemy potrzebować na wyposażenie.
Projekt koncepcyjny to etap, podczas którego możesz dokonać pewnych korekt, np. lokalizacji ścian działowych, rodzaju zabudowy czy projektu instalacji. Jest to zatem swego rodzaju zapis pomysłów i udoskonalanie projektu.
Jest to również moment, gdy możesz dokonywać ewentualnych korekt dla pomieszczeń: ich przeznaczenia, rozmiarów czy łączności komunikacyjnej w domu lub mieszkaniu. Z przedstawionych przeze mnie propozycji możesz wybrać tę, która najbardziej odpowiada Twojej wizji ze wskazaniem zmian. I tym sposobem powstaje ostateczny projekt wnętrza. Zwykle kompletny projekt sporządzam około 15 dni roboczych. Jeśli chodzi o koszty, ten etap pracy stanowi zwykle 15 proc. wartości projektu wnętrza.
Projekt koncepcyjny wnętrza: czym jest i co się w nim znajduje?
Projekt koncepcyjny to wynik realizacji wariantu projektu ostatecznego. To rysunek wykonany trójwymiarowo, do którego dołączane są przykładowe zdjęcia podobnych realizacji aranżacji lub zdjęcia z czasopism. Projekt koncepcyjny zawiera wszystkie elementy wnętrza: począwszy od typu materiałów, przez kolory, kończąc na oświetleniu. Stworzenie projektu koncepcyjnego ma na celu zobrazować klientowi, jak może wyglądać wnętrze według konkretnego projektu. Ten etap nie zawiera jednak szczegółowych informacji na temat konkretnych materiałów, ale ogólne wskazówki, jak np. „ciemne drewno na podłodze w sypialni”.
Projekt koncepcyjny to również etap, podczas którego możesz dokonać pewnych korekt, np. lokalizacji ścian działowych, rodzaju zabudowy czy projektu instalacji. Jest to zatem swego rodzaju zapis pomysłów i udoskonalanie projektu. Jego przygotowanie (wraz z wprowadzeniem korekt) trwa zwykle ok. 30 dni roboczych. W kwestii kosztów, etap projektu koncepcyjnego to ok. 40 proc. wartości całego projektu.
Jednym z ważniejszych tematów podczas konsultacji będzie również rozmowa o możliwościach finansowych oraz wytycznych, jakie koniecznie chcesz, aby były zawarte w projekcie wnętrza.
Rysunki techniczne projektu wnętrza dla wykonawców
Na rysunki techniczne stanu surowego dla wykonawców, składa się rozmieszczenie ścian działowych oraz innych elementów stricte budowlanych (jak np. sufity podwieszane, plan instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy wentylacji). To rysunki, które zawierają informacje techniczne (np. opis materiałów) wykonane specjalnie dla wykonawców. Na ich sporządzenie zwykle poświęca się ok. 5 dni roboczych. Wykonanie rysunku technicznego to ok. 10 proc. wartości projektu.
Usługą dodatkowo płatną, będącą rozszerzeniem podstawowego zlecenia, jest sporządzenie projektów branżowych (np. murarskich czy stolarskich). Kiedy taki projekt będzie potrzebny? Z pewnością wtedy, gdy chcesz dokonać wiele zmian instalacyjnych w elektryce lub hydraulice.
Projekt wykonawczy wnętrza: ile kosztuje i co obejmuje?
Projekt wykonawczy to nic innego, jak sporządzenie szczegółowych projektów dla poszczególnych wnętrz, z uwzględnieniem konkretnych materiałów. W takim projekcie opisuję dokładnie wymaganą ilość danego materiału, jego nazwę czy też miejsce zakupu. Ponadto zawieram również informacje dotyczące kolorystyki podłóg i ścian, schematów ułożenia podłogi oraz wyposażenia domu lub mieszkania.
Na rysunki techniczne stanu surowego dla wykonawców, składa się rozmieszczenie ścian działowych oraz innych elementów stricte budowlanych (jak np. sufity podwieszane, plan instalacji elektrycznej, hydraulicznej czy wentylacji).
Zamawiając w mojej pracowni architektonicznej projekt wykonawczy wnętrza, otrzymasz:
- trójwymiarową wizualizację projektowanych wnętrz,
- rysunki płaskie zawierające wymiary i elementy wnętrza,
- rysunki uwzględniające nietypowe elementy, jak np. meble na wymiar.
Po Twojej akceptacji projektu wykonawczego wnętrza, przedstawię Ci zestaw koniecznych materiałów, gdzie podam potrzebną ilość, rodzaj czy koszty. Na tym etapie chętnie polecę sprawdzonych wykonawców czy sklepy, w których najbardziej opłaca się dokonać zakupu materiałów. Zwykle ten etap to ok. 35 proc. wartości projektu wnętrza.
Pozostałe prace projektowe architekta wnętrza
Poza podstawowymi usługami projektowymi, możesz również skorzystać z usług dodatkowych (które są jednak również dodatkowo płatne). Na Twoje życzenie mogę zająć się całą realizacją inwestycji, dzięki czemu zaoszczędzisz wiele czasu, nie musząc martwić się o pracę wykonawców. W ramach usługi nadzoru autorskiego nad projektem wnętrza, zajmę się koordynacją prac firmy wykonawczej, dostarczaniem materiałów, raportowaniem bieżących kosztów.
W projekcie wykonawczym opisuję dokładnie wymaganą ilość danego materiału, jego nazwę czy też miejsce zakupu. Ponadto zawieram również informacje dotyczące kolorystyki podłóg i ścian, schematów ułożenia podłogi oraz wyposażenia domu lub mieszkania.
Jako osoba z branży, posiadam wiele kontaktów u świetnych firm wykonawczych na terenie Bydgoszczy, Warszawy i okolic, dzięki czemu możesz mieć pewność, że projekt wnętrza będzie zrealizowany solidnie. Co więcej, u niektórych firm i dostawców posiadam zniżki - a to kolejna oszczędność, która jest niezwykle ważna - szczególnie przy większych metamorfozach wnętrz.