Odbiór mieszkania od dewelopera – 10 rzeczy, które musisz sprawdzić
Dla wielu odbiór nowego mieszkania od dewelopera jest bardzo stresujący, ponieważ boimy się, że coś mogło pójść nie tak, jak oczekiwaliśmy. Szczególnie, gdy upragnione mieszkanie wzięliśmy na kredyt. A jeśli niedługo nadchodzą święta, oczekujemy potomka czy zaczyna się rok szkolny, łatwo możemy przeoczyć różne, z pozoru drobne niedoróbki i usterki, które niestety przysporzą nam wielu problemów. Dlatego w dzisiejszym artykule podsumowuję w 10 punktach najważniejsze sprawy przy odbiorze mieszkania – okiem architekta.
Odbiór mieszkania od dewelopera – do czego masz prawo?
Odbierając mieszkanie od dewelopera masz prawo do kilku rzeczy w celu weryfikacji. Warto z nich skorzystać.
Po pierwsze, mieszkanie musi być czyste. Oznacza to, że masz prawo wymagać, aby wszystkie elementy składowe mieszkania były czyste, widoczne i posiadały łatwy dostęp. Ciężko np. sprawdzić, czy szyby okien są w porządku, jeśli kurz i inne zabrudzenia pokrywają je w całości. Nie daj sobie wmówić, że tak wygląda mieszkanie tuż po budowie i że nie powinieneś oczekiwać sprzątnięcia stert pozostałości po wykonawcach! W takiej sytuacji masz prawo nie podchodzić do odbioru mieszkania.
Kolejna sprawa, to odbiór mieszkania podczas słonecznego dnia. Według Norm Budowlanych, lokal do odbioru powinno się oglądać przy świetle naturalnym, nie w oświetleniu sztucznym. W świetle dziennym i podczas słonecznej pogody, lepiej zauważymy wszystkie usterki. Pamiętaj, że nie musisz się spieszyć! Odbiór mieszkania to poważna sprawa. Nikt nie może od Ciebie wymagać, abyś w pół godziny podpisał dokumenty i zatwierdził odbiór.
Nie daj sobie wmówić, że tak wygląda mieszkanie tuż po budowie i że nie powinieneś oczekiwać sprzątnięcia stert pozostałości po wykonawcach! W takiej sytuacji masz prawo nie podchodzić do odbioru mieszkania.
Nie zauważyłeś usterki? Możesz zgłosić to później! Może się zdarzyć, że podczas odbioru mieszkania zwyczajnie nie zauważysz wszystkich usterek, ponieważ ujawnią się dopiero podczas użytkowania czy w trakcie wykończenia wnętrza. Podpisanie odbioru lokalu wcale nie oznacza, że deweloper jest zwolniony z naprawy usterek – ma on wręcz obowiązek naprawy szkód w ciągu 3 lat. I uwaga – obowiązek ten ma rację bytu nawet wtedy, gdy w umowie nie ma mowy o rękojmi, ponieważ jest nałożony przez prawo.
Bardzo ważne: zapisz w protokole każdą usterkę. Nie daj się zbywać tłumaczeniami, że zaraz ktoś przyjdzie i to naprawi, albo że ktoś to zapamięta. Więcej, oczekuj kserokopii protokołu. Możesz także wykonać dokumentację zdjęciową lub przyprowadzić ze sobą osoby, które będą świadkami przy odbiorze. A jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zaproszenie na odbiór mieszkania architekta lub znajomego budowlańca.
Co zabrać ze sobą na odbiór mieszkania?
- Coś do pisania – kartka i długopis. Będą niezbędne do zapisania np. usterek. Kartka przyda Ci się również do sprawdzenia szczelności okien! Jeśli włożysz ją pomiędzy ramę, a okno, po jego zamknięciu kartki nie powinno dać się łatwo wyjąć. Jeśli dzieje się przeciwnie, okno jest nieszczelne.
- Miarę – w celu sprawdzenia, czy wymiary ścian są zgodne z projektem. Jeśli jest inaczej, masz podstawę do zwrotu pieniędzy, jeśli metraż okaże się mniejszy.
- Poziomicę – w celu zweryfikowania pionów i poziomów ścian, wylewek czy sufitu. Poziomicą sprawdź również, czy zachowano odpowiedni spadek na balkonie.
- Kątownik – w celu sprawdzenia kątów między ścianami oraz ścianami i sufitem. To ogromnie ważne.
- Aluminiową łatę – która pomoże Ci zweryfikować, czy w ścianach nie wystąpiły wypukłości lub wklęśnięcia. Łata musi być długa – minimum 2 metry.
- Zapalniczkę – która będzie przydatna przy sprawdzaniu wentylacji. Jeśli płomień kieruje się w stronę kratki, oznacza to, że wentylacja jest sprawna.
- Przewód z żarówką lub ładowarkę – aby sprawdzić, czy prąd jest podłączony we wszystkich gniazdkach.
- Projekt – żeby zweryfikować jego zgodność ze stanem faktycznym.
10 rzeczy, które musisz sprawdzić. Odbiór mieszkania
1. Wymiary pomieszczeń. Mierz i notuj wszystko – wysokości, szerokości, długości i odległości. To bardzo ważne, aby zweryfikować, czy deweloper rzeczywiście oddaje Ci do użytku deklarowaną liczbę metrów kwadratowych oraz czy pomieszczenia mają wymiary zgodne z projektem.
2. Ściany i tynki. Sprawdź, czy nie ma na nich wypukłości i pęknięć. Spróbuj ostukać podejrzane miejsca – okaże się wtedy, czy tynki odpadają. Wszystkie zarysowania czy pęknięcia – także przy łączeniu ścian i sufitów – mogą oznaczać złe wykonawstwo. Ponadto sprawdź, czy wykonawcy zachowali piony i kąty proste. Warto zwrócić uwagę, czy nie ma śladów zacieków, a nawet pleśni.
3. Podłogi i posadzki. W tym celu przyda Ci się długa łata. Wylewka musi być płaska, bez wybrzuszeń, wklęsłości czy górek – mogą one bardzo utrudnić, a nawet uniemożliwić położenie terakoty lub paneli.
4. Okna i parapety. Jak wcześniej wspomniałam, sprawdź szczelność okien za pomocą kartki papieru. Zobacz również, czy szyby lub ramy okien nie mają zarysowań oraz czy są dobrze osadzone (tutaj będzie więc mowa o odchyleniu od pionu – nie może być ono większe niż 2 mm na wysokości 1 m okna). Zwróć uwagę, czy na parapetach zewnętrznych zachowano spadek oraz czy są one dobrze uszczelnione.
5. Drzwi wewnętrzne i zewnętrze. Muszą się dobrze domykać i być szczelne. Sprawdź, czy występują na nich zarysowania lub obicia oraz czy trzymają pion (z pomocą poziomicy). Jeśli drzwi otwierają lub zamykają się same, może to być znak krzywego osadzenia. Sprawdź także, czy wykonawcy zachowali odpowiednią odległość między drzwiami a wylewką, aby móc położyć podłogę.
6. Instalacja elektryczna. Zweryfikuj liczbę gniazdek i punktów świetlnych z projektem. Jak już wcześniej o tym napomknęłam, sprawdź, czy w gniazdach jest rzeczywiście prąd.
7. Instalacja wodno-kanalizacyjna. Sprawdź czy woda jest doprowadzona w wyznaczonych w projekcie miejscach (odpływy oraz dopływy). Zwróć uwagę, czy nie ma nigdzie śladów wilgoci lub zacieków.
8. Centralne ogrzewanie. Możliwość weryfikacji w sezonie grzewczym (chyba, że jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne). Wypróbuj wszystkie grzejniki, czy są ciepłe na całej szerokości oraz czy zawory są sprawne.
9. Wentylacja. Przyłóż zapalniczkę do kratki wentylacyjnej i ją odpal. Jeśli płomień kieruje się ku kratce, a nie mieszkaniu, instalacja jest sprawna.
10. Balkon i garaż. Zweryfikuj nie tylko wnętrza, ale także takie miejsca jak taras, balkon czy garaż. Ostatni z nich powinien mieć min. 2,3x5 m. Z kolei na tarasie lub balkonie musisz sprawdzić spadek na zewnątrz, mający na celu poprawne odprowadzanie wody deszczowej.
Mogłabym dopisać do powyższych punktów jeszcze kilka – lub nawet kilkanaście, jednak wydaje mi się, że powyższe to najważniejsze sprawy, które na pewno musimy załatwić. Pracy będzie sporo, dlatego zastanów się, czy nie warto przyjść na odbiór mieszkania od dewelopera z architektem lub innym specjalistą. Koszt, który poniesiesz będzie naprawdę znikomy, a masz pewność, że wszystkie niedoskonałości zostaną zauważone i spisane w protokole. Jeśli interesuje Cię odbiór mieszkania w obecności architekta, skontaktuj się ze mną mailowo na adres biuro@DorotaBykowska.pl lub telefonicznie pod numerem 667-505-426.