Kolory ścian – jak dobierać kolory farb z palety? Wskazówki architekta i zdjęcia
Sprawdź, jak dobierać kolory ścian do wnętrza, aby było optycznie większe i harmonijne. Odpowiednia kolorystyka może wpływać na nastrój, a nasycenie dzielić strefy w mieszkaniu. Radzę, w jaki sposób dobierać kolory ścian, aby wydobyć wszystkie zalety wnętrza i zarazem ukryć jego wady.
Jak dobrze dobrać kolory ścian?
Wybrałam dla Ciebie 10 najważniejszych zasad, którymi warto się kierować podczas wyboru koloru farb na ściany. Dzięki nim zmienisz optycznie wnętrze na lepsze niskim kosztem. Odpowiednie barwy poprawią także samopoczucie i sprawią, że mieszkanie będzie bardziej komfortowe. A o tym, jak krok po kroku urządzić mieszkanie, przeczytasz w osobnym artykule.
Kolory ścian: 10 wskazówek architekta przy dobieraniu barw z palety
- Jasne oraz ciepłe kolory optycznie poszerzą wnętrze. Ciemne i chłodne barwy z kolei je zawężą.
- Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, pomaluj krótszą ścianę na ciemniejszy kolor.
- Jeśli chcesz „wyciszyć” odcień – a innymi słowy zmniejszyć jego intensywność – pokryj pomalowaną ścianę farbą podkładową.
- Aby osiągnąć harmonię kolorystyczną w danym wnętrzu, najlepiej rozjaśnij lub przyciemnij ten sam kolor podstawowy. Odcienie będą się wówczas dopełniały.
- Jeśli zamierzasz zastosować w obrębie jednego pomieszczenia różne kolory, wybieraj je względem nasycenia, aby było identyczne.
- Dobierając kolory ścian, zawsze w pierwszej kolejności pomyśl o barwie przewodniej. By uniknąć chaosu, wprowadź do wnętrza maksymalnie cztery kolory.
- Chcąc uzyskać wrażenie trójwymiarowości, poeksperymentuj z zestawieniami połysku i matu, zamiast łączenia różnych kolorów.
- Kolorami ścian możesz różnicować poszczególne strefy wnętrza, np. oddzielając aneks kuchenny od salonu.
- Przejścia między poszczególnymi kolorami możesz podkreślić modnym stiukiem.
- Jeśli zamierzasz zastosować w jednym pomieszczeniu zarówno tapetę, jak i kolorową ścianę, odcień farby powinien występować również we wzorze tapety.
Aby osiągnąć harmonię kolorystyczną w danym wnętrzu, najlepiej rozjaśnij lub przyciemnij ten sam kolor podstawowy. Odcienie będą się wówczas dopełniały.
Kolory ścian – aspekty psychologiczne
Każda z barw wykazuje różne właściwości pod względem nie tylko wizualnym, ale i psychologicznym. I tak kolejno kolor czerwony będzie nam dodawał energii, motywował do działania. Kolor żółty symbolizuje radość, optymizm i pozytywną energię – przy czym jest mniej agresywny od czerwieni. Świetnie wkomponuje się w aranżację wnętrza w stylu nowoczesnym. Kolor niebieski natomiast jest niezmiennie modny. Kojarzy się z harmonią, chociaż dla niektórych osób wydaje się zbyt chłodny. Pozwala jednak szybko się wyciszyć, dlatego jest to świetna barwa do sypialni.
Bardzo popularny we wnętrzach jest również kolor zielony. Wspomaga on kreatywne myślenie, dlatego polecam go szczególnie do pokoju dziecięcego. Przynosi ponadto ukojenie. Mój ulubiony odcień zieleni to energetyczna limonka, a na drugim miejscu elegancki szmaragd. Kolejna barwa to szlachetny fiolet, który analogicznie do zieleni sprzyja kreatywności. Ostatnie z popularnych barw to biel i szarość. Biel uspokaja, powiększa wnętrze i je rozświetla. A w dodatku jest obecnie bardzo modna we wnętrzach. Szarość również pozwala się szybko uspokoić – wprowadza równowagę i harmonię. Odcienie szarości znakomicie prezentują się z intensywniejszymi barwami. Ponadto pasują właściwie do każdego stylu wnętrzarskiego, chociaż zdecydowanie są domeną stylu skandynawskiego.
Kolor czerwony będzie nam dodawał energii, motywował do działania. Kolor żółty symbolizuje radość, optymizm i pozytywną energię – przy czym jest mniej agresywny od czerwieni.
Najpopularniejsze kolory ścian we wnętrzach - trendy 2019
Szarości i beże wciąż królują w światowych aranżacjach wnętrz. Są nie tylko bardzo ładne i ponadczasowe, ale również eleganckie. Stosując je jako podstawowe barwy na ścianach, z łatwością możemy w każdej chwili zmieć styl aranżacji czy ją odświeżyć, wprowadzając dodatki bardziej lub mniej nasycone. Wbrew pozorom beże i szarości nie muszą być nudne. Ich szeroka paleta odcieni pozwala wprowadzić indywidualność w każdym wnętrzu.
Kolejnymi barwami, które podbiły serca miłośników designu, są pastelowe błękity, róże oraz zielenie. Są to barwy inspirowane naturą. Pięknie wkomponują się w miejską stylistykę, jak i w krajobraz domu za miastem. Kolory te są bardzo uniwersalne i ponadczasowe.
W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej stosuje się fiolety. Najmodniejsze odcienie są stonowane, a podkreśla się je kolorowymi detalami – np. żółtym dywanem. Z kolei we wnętrzach klasycznych zaczęto wprowadzać różne odcienie żółci, które zaskakująco dobrze komponują się ze stylizowanymi meblami.
Więcej ciekawostek i inspiracji znajdziesz w moim artykule na temat trendów wnętrzarskich w 2019 roku.