Jak zaprojektować małe mieszkanie w bloku?
Małe mieszkanie to często duży kłopot. Zaprojektowanie efektownej i funkcjonalnej przestrzeni na małym metrażu nierzadko graniczy z cudem – tylko dobry projektant podoła takiemu zadaniu. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie zasady pomogą Ci w urządzeniu niewielkiego mieszkania.
Małe mieszkanie i rodzina z dziećmi – jak zacząć projektowanie?
To odwieczne pytanie. O ile urządzanie małego mieszkania jest trudne, o tyle jego aranżacja dla rodziny z dziećmi jest największym wyzwaniem dla projektanta. Tutaj bowiem każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Najważniejszą zasadą urządzania takich wnętrz, jest skupianie się na łączeniu funkcji. Pokój dzienny będzie często nie tylko salonem, ale i sypialnią czy miejscem do pracy. Poniżej pokażę Ci kilka sposobów na to, jak możesz wykorzystać jedno pomieszczenie, aby spełniało wiele funkcji.
Najważniejszą zasadą urządzania takich wnętrz, jest skupianie się na łączeniu funkcji. Pokój dzienny będzie często nie tylko salonem, ale i sypialnią czy miejscem do pracy.
1. Aneks kuchenny zamiast osobnej kuchni
To chyba najpopularniejsze rozwiązanie. Wbrew pozorom nie jest ono wcale nowe – stosowano je już w połowie lat XX we wnętrzach w stylu mid-century. W Polsce owszem, moda na „otwieranie” kuchni na pokój dzienny pojawiła się znacznie później. Oczywiście są również wady takiego rozwiązania, ale zalet jest o wiele więcej – szczególnie, gdy mowa o niewielkich mieszkaniach. O tym, jak urządzić salon połączony z kuchnią, przeczytasz tutaj.
2. Zamiast dużego stołu wybierz blat jadalniany
Cudownie jest mieć przestronną jadalnię z dużym, eleganckim stołem. Niestety w małym mieszkaniu bardzo ciężko jest wygospodarować na to miejsce. Dlatego warto pomyśleć o alternatywach, np. stół składany, a jeszcze lepiej – blat jadalniany (wyspa kuchenna dostosowana do spożywania posiłków). Taki element nie tylko będzie uniwersalny, ale także unowocześni każde wnętrze.
3. Salon i sypialnia w jednym
Czasami takie rozwiązanie jest koniecznością, gdy w małym mieszkaniu ma zamieszkać liczna rodzina. Dorośli muszą wtedy zaaranżować miejsce do spania w pokoju dziennym. I wbrew pozorom, pomysłów na urządzenie sypialni w salonie jest mnóstwo. Począwszy od najprostszych, czyli zakupu modułowego zestawu wypoczynkowego, po wydzielenie kącika sypialnianego.
4. Aranżacja małych sypialni w mieszkaniu w bloku
Każdy pokój, nawet najmniejszy, można tak zaaranżować, aby wydawał się większy, niż jest w rzeczywistości. W przypadku sypialni dla rodziców, warto zrezygnować z niepotrzebnych pojedynczych mebli i zainwestować w zabudowę, która będzie pełnić funkcję garderoby. Miejscem do przechowywania może też być przestrzeń pod łóżkiem – w sieciach meblarskich znajdziesz wiele takich gotowych i uniwersalnych rozwiązań. Jeśli nadal nie znajdziesz pomysłu na urządzenie wygodnej sypialni, zajrzyj do moich projektów tego pomieszczenia.
Jeżeli chodzi o pokój dla dziecka, tutaj sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana – musisz mu bowiem zapewnić miejsce do spania, nauki i rozrywki w jednym pomieszczeniu (o tym, jak urządzić pokój dla dziecka, przeczytasz tutaj). Zadanie jest jeszcze bardziej utrudnione, gdy w jednym pokoju ma przebywać dwójka, a nawet trójka dzieci. Wtedy z pomocą przychodzą meble modułowe, chowanie łóżek w ścianę, łóżka 2 w 1, a w przypadku wyższych pomieszczeń – łóżka piętrowe.
5. Mała łazienka w bloku – jak urządzić?
Najwięcej trudności z pewnością napotka Cię podczas planowania łazienki. Skąd ten wniosek? Większość moich klientów potrzebuje najbardziej pomocy przy projekcie i aranżacji właśnie tego pomieszczenia. Zwykle jest ono małe, a w niewielkich mieszkaniach, wręcz mikroskopijne.
Do tak małych łazienek zawsze polecam rezygnację z dużej wanny, na rzecz prysznica – najlepiej bez brodzika ze szklaną szybą oddzielającą tę część od reszty pomieszczenia. Jeżeli zależy Ci na wannie, koniecznie zabuduj ją parawanem. Więcej wskazówek na temat urządzania łazienki znajdziesz tutaj.
W przypadku sypialni dla rodziców, warto zrezygnować z niepotrzebnych pojedynczych mebli i zainwestować w zabudowę, która będzie pełnić funkcję garderoby. Miejscem do przechowywania może też być przestrzeń pod łóżkiem.
Kilka sprawdzonych sposobów na małe mieszkanie w bloku
Poza powyższymi zasadami, chcę podzielić się z Tobą kilkoma sposobami, które świetnie sprawdzają się w niewielkich wnętrzach. Dzięki ich zastosowaniu sprawisz, że mieszkanie stanie się funkcjonalne, dobrze zagospodarowane i przestronniejsze. A oto one:
- jeśli wnętrza mieszkania są wysokie, wykorzystaj przestrzeń pod sufitem – zbuduj antresolę;
- zabuduj wszystkie skosy i zakamarki – będą miejscem na przechowywanie;
- zamontuj drzwi przesuwne do szaf, a nawet pokoi;
- nie bój się zabudować ścian do samego sufitu – wykorzystasz dzięki temu niezagospodarowaną przestrzeń;
- zastosuj sposoby na optyczne powiększanie wnętrza: poprzez kolory, faktury, materiały, kształty i światło.
Jeżeli potrzebujesz porady w zaplanowaniu małego mieszkania (aranżacji czy projektu), chętnie Ci pomogę. Zadzwoń lub napisz, a wspólnie sprawdzimy, jaki jest potencjał wnętrza i jakie mogłyby być koszty jego aranżacji. Dane kontaktowe do mojej pracowni w Bydgoszczy projektowej znajdziesz tutaj.