Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie pod wynajem?
Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować mieszkanie, aby standard przyciągał najemców, jesteś we właściwym miejscu. W poniższym artykule wyjaśnię, jak dobrze zaprojektować wnętrze pod wynajem oraz jak je urządzić.
Atrakcyjna lokalizacja mieszkania to wiele, ale nie przesądza ona o sukcesie wynajmu. Jeżeli lokal jest w złym stanie technicznym lub posiada mankamenty w komforcie użytkowania, zyski mogą nie być tak wysokie, jak w założeniach. Zanim jednak przejdziesz do planów remontu i wyposażania mieszkania, określ, jaka jest Twoja grupa docelowa. Inne kryteria będą interesować pary z dziećmi, a inne studenta, singla czy młodego pracownika korporacyjnego. Musisz skalkulować, jaki najem będzie najbardziej zyskowny i komfortowy w zarządzaniu. To, do jakich odbiorców chcesz kierować swoją ofertę, będzie warunkować również skalę remontu i jakość wykończenia.
Musisz skalkulować, jaki najem będzie najbardziej zyskowny i komfortowy w zarządzaniu. To, do jakich odbiorców chcesz kierować swoją ofertę, będzie warunkować skalę remontu i jakość wykończenia.
Poniżej dowiesz się, jak niskim kosztem przygotować swoją nieruchomość dla przyszłych lokatorów i jak znaleźć kompromis pomiędzy budżetem a standardem wnętrza. Jeśli nie chcesz zajmować się samodzielnie projektem i aranżacją takiego lokalu, zachęcam do skorzystania z mojej porady. Podpowiem, jak sprawnie, oszczędnie i dobrze zaprojektować oraz wyposażyć mieszkanie.
1. Układ mieszkania pod wynajem
Po ustaleniu grupy docelowej, łatwiej będzie Ci wybrać układ mieszkania pod wynajem. Przykładowo, jeśli zamierzasz wynajmować je studentom, najlepszy będzie tradycyjny układ z zamkniętymi przestrzeniami. Nikt nie chce mieszkać w pokoju przechodnim, więc jeśli zapewnisz osobną, ogólnodostępną kuchnię, możesz mieć pewność, że wszystkie pokoje będą stale wynajęte. Jeśli natomiast swoją ofertę chcesz kierować do par czy singli, otwarta przestrzeń i połączenie kuchni z salonem są jak najbardziej wskazane. Więcej o tym, jak zaprojektować mieszkanie, przeczytasz tutaj (link do „Jak zaprojektować i urządzić mieszkanie? Zasady i inspiracje”).
2. Poprawa stanu technicznego i instalacji
W przypadku, gdy posiadasz mieszkanie z rynku wtórnego i zamierzasz je wyremontować, w pierwszej kolejności sprawdź, czy istniejąca instalacja funkcjonuje sprawnie i jest dobrze rozplanowana. Prace instalatorskie niestety bywają kosztowne, ale dzięki nim znikną obawy o awarię czy bezpieczeństwo. Poza modernizacją instalacji w mieszkaniu zwróć uwagę na ta to, czy wszystkie okna i drzwi są w dobrym stanie technicznym – jeśli są ubytki, zleć wymianę lub naprawę. W przypadku, gdy posiadasz mieszkanie pod wynajem jeszcze w stanie deweloperskim, zakup takie elementy stolarki, które są trwałe – nie ma sensu oszczędzać tutaj na jakości.
3. Wykończenie podłóg w mieszkaniu
To samo tyczy się podłóg – np. drewniane zawsze można łatwo i szybko odnowić, zanim wprowadzą się kolejni lokatorzy. Pamiętaj, że najemca może chcieć przesuwać meble, a gdy na podłodze będą tanie panele, podłoga szybko się zniszczy. Jeżeli nie chcesz inwestować większych pieniędzy w solidną drewnianą podłogę, wybierz panele o wysokiej odporności na ścieranie (np. klasa AC3 lub AC4). Podłoga to element, którego nie będziesz często wymieniać, dlatego warto zwiększyć budżet na tą jednorazową inwestycję.
Czego odradzam, jeśli chodzi o podłogi w mieszkaniu pod wynajem? Zdecydowanie wykładzin. Wyglądają one przytulnie w sypialni, ale nie sprawdzą się w dłuższej perspektywie – nie są łatwe w utrzymaniu czystości. Druga rzecz, której odradzam, to panele czy drewniane deski w kuchni i łazience – najbardziej praktyczne będą tutaj klasyczne płytki.
4. Wykończenie ścian – postaw na jasne kolory
Uniwersalna kolorystyka to klucz do tego, aby zwiększyć liczbę zainteresowanych. Najlepiej jest bazować na barwach neutralnych, które mogą być świetną bazą do wszystkich stylów wnętrzarskich. Do takich barw należą głównie jasne, stonowane kolory, takie jak biel, beż, mokka czy bardzo modne szarości. Takie kolory ponadto powiększą optycznie przestrzeń.
5. Urządzanie mieszkania pod wynajem
Możesz zdecydować, że mieszkanie pod wynajem nie będzie umeblowane. Jednak pamiętaj, że większość najemców poszukuje lokali umeblowanych. Według statystyk, średnio 3 razy szybciej wynajmuje się mieszkanie uposażone niż puste. Co więcej, stawki czynszu są wyższe, gdy najemca nie musi organizować własnych mebli.
Przechodząc do aranżacji, nie ma jednej recepty na dobre i praktyczne urządzenie mieszkania. Jednak istnieje pewien naturalny schemat co do meblowania wnętrza pod wynajem – zakup prostego, niezbędnego i uniwersalnego wyposażenia. Kluczowe jest także pełne wyposażenie kuchni w piekarnik, lodówkę, zlewozmywak i zabudowę. Jeśli zabraknie któregoś z tych elementów, nie znajdziesz łatwo lokatorów.