Jak tanio urządzić mieszkanie?
Zanim zaczniesz urządzać mieszkanie, wykonaj kalkulację, jaką maksymalną kwotę możesz przeznaczyć na ten cel. Nie musi być ona wysoka – możliwe jest stworzenie oryginalnego i nowoczesnego wnętrza niskim kosztem. Ważna jest kreatywność i trzymanie się kilku zasad. O nich przeczytasz poniżej.
1. Postaw na recykling, czyli meble z odzysku
Zanim udasz się na zakupy do sieci z meblami, sprawdź, w jakim stanie są Twoje obecne meble. Może się okazać, że wiele z nich wymaga jedynie odświeżenia, by wyglądać modne i stylowo. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się komody czy witryny odnawiane farbami kredowymi. To świetny sposób na tanią i bardzo efektowną metamorfozę. W takim meblu czasami warto wymienić gałki czy oderwać listwy, aby mebel zyskał nowoczesny wygląd. Zanim przystąpisz do malowania mebli, dokładnie je przygotuj – oszlifuj i wyczyść powierzchnię odtłuszczaczem. Możesz również pokusić się o odnowienie sof, krzeseł czy foteli poprzez zmianę obicia.
Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się komody czy witryny odnawiane farbami kredowymi. To świetny sposób na tanią i bardzo efektowną metamorfozę.
2. Malowanie i tapetowanie ścian
Pomalowanie ścian to najszybszy i bardzo tani sposób na metamorfozę wnętrza. Takie prace możesz wykonać samodzielnie i według własnej koncepcji. Możesz postawić na barwy neutralne i uniwersalne, jak biele, beże czy szarości. Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia barwę intensywną, pomaluj nią jedną lub dwie ściany, aby nie przytłoczyć wnętrza. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie tapety. To tani i dobry sposób na ukrycie wszelkich niedoskonałości na ścianach wymagających np. wygładzenia. Unikaj jednak kładzenia wzorzystej tapety na wszystkich ścianach.
3. Meble z palet – wykonaj je samodzielnie
Mimo, że ich popularność przeżywała rozkwit 2-3 lata temu, nadal są bardzo chętnie wybierane. Meble z palet mogą bowiem być wykorzystane nie tylko we wnętrzach loftowych, ale i skandynawskich czy klasycznych. Z palet tanio wykonasz łóżko, półki lub stoliki. Koszt jednej palety to ok. 20 zł.
Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia barwę intensywną, pomaluj nią jedną lub dwie ściany, aby nie przytłoczyć wnętrza. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie tapety.
4. Tania aranżacja mieszkania dzięki dodatkom
Jak wspominam w wielu moich poradach, dodatki to bardzo ważny element każdej aranżacji. Wnętrze może być minimalistyczne i proste, a dzięki nim zyska oryginalnego charakteru i przytulności. A takie elementy możesz tanio kupić lub wykonać samodzielnie za niewielkie pieniądze. Wśród dodatków, jakie najbardziej wpływają na wygląd wnętrza, znajdują się zasłony, dywany, poduszki, obrazy, zdjęcia i lustra. To, w jaki sposób połączyć dodatki w aranżacji, by była ona spójna, przeczytasz tutaj.
5. Tanie oświetlenie do wnętrz
Lampy nie należą do najtańszych elementów wystroju wnętrza. Ich kwoty mogą odstraszyć osobę z niskim budżetem. Na szczęście istnieją takie style wnętrzarskie, które nie wymagają wymyślnych żyrandoli i stawiają na prostotę, minimalizm i… recykling. Przykładowo, do aranżacji industrialnych pasują lampy typu „Edison”, które znajdziesz w takich sklepach, jak IKEA czy Castorama. Kosztują one kilkadziesiąt złotych, a wprowadzają oryginalny charakter i budują niezwykły klimat wnętrza.
Poza lampami wiszącymi pamiętaj o oświetleniu punktowym. To jest już o wiele tańsze od oświetlenia sufitowego, a świetnie wpływa na cały odbiór wnętrza.
Lampy nie należą do najtańszych elementów wystroju wnętrza. Ich kwoty mogą odstraszyć osobę z niskim budżetem. Na szczęście istnieją takie style wnętrzarskie, które nie wymagają wymyślnych żyrandoli i stawiają na prostotę, minimalizm i… recykling.
6. Zakupy meblarskie przez internet
Sklepy stacjonarne zwykle posiadają wyższe ceny, niż te funkcjonujące wyłącznie w internecie. Właściciele sklepów online nie muszą bowiem wynajmować drogiej powierzchni lokalowej czy opłacać rzeszy pracowników. Tym samym mogą pozwolić sobie na obniżenie cen produktów. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup mebli czy dodatków w sklepie stacjonarnym, sprawdź, czy podobnego produktu nie kupisz taniej przez internet. Co więcej, warto brać udział w aukcjach internetowych, gdzie możesz kupić wyposażenie nawet 50% taniej od zakładanej ceny. Może się okazać, że tym sposobem oszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych.
Zanim udasz się na zakupy do sieci z meblami, sprawdź, w jakim stanie są Twoje obecne meble. Może się okazać, że wiele z nich wymaga jedynie odświeżenia, by wyglądać modne i stylowo.
Ostatnia rada, którą chcę Ci dzisiaj przekazać, dotyczy konsekwencji wystroju. Wszystkie powyższe pomysły pomogą Ci w taniej aranżacji, jednak musisz zachować umiar i starać się maksymalnie dopasowywać do siebie wszystkie elementy. To bardzo trudne, gdy do dyspozycji masz stare meble, które chcesz odnowić oraz niewielki budżet na dodatki. Dlatego zanim zabierzesz się za urządzanie, sprawdź inspiracje wśród moich aranżacji wnętrz mieszkań i domów.