Biała kuchnia – 12 najlepszych aranżacji. Poradnik i zdjęcia
Biała kuchnia może być nowoczesna lub klasyczna. Zawsze wygląda przestronnie, czysto i świeżo. Białe fronty szafek wyglądają szczególnie efektownie, gdy błyszczą, chociaż wykończenie matowe prezentuje się równie dobrze w kuchniach bardziej tradycyjnych. Zobacz najładniejsze aranżacje i poradnik ze wskazówkami architekta.
Ponadczasowa i uniwersalna biała kuchnia
Biel jest uniwersalna i ponadczasowa. Świetnie komponuje się ze wszystkimi barwami. Jest idealna do kuchni nowoczesnych, ale doskonale sprawdzi się także w innych stylach wnętrzarskich. Niepodważalnym atutem białych kuchni jest ich wizualna lekkość – z tego powodu polecam je szczególnie do mniejszych mieszkań. Biała zabudowa „wtopi się” optycznie w ścianę, dzięki czemu aranżacja nawet najmniejszej kuchni będzie bardzo ułatwiona.
Czy biała kuchnia jest praktyczna? Opinie
Z jednej strony biała kuchnia wymaga większej dbałości o codzienne utrzymywanie porządku. Jednak obecnie dostępne są materiały bardzo łatwe w utrzymaniu i konserwacji. Przy ich zastosowaniu zniknie problem powstawania trwałych zabrudzeń. Jeśli materiał jest dobrej jakości, nie będzie również zmieniał swojego odcienia pod wpływem światła.
Biel jest uniwersalna i ponadczasowa. Świetnie komponuje się ze wszystkimi barwami. Jest idealna do kuchni nowoczesnych, ale doskonale sprawdzi się także w innych stylach wnętrzarskich.
Aranżacja białej kuchni – co jest trendy?
Biała kuchnia może oznaczać jedynie wybór białej zabudowy kuchennej lub „total biel”. W drugim przypadku aranżacja polega na wprowadzeniu bieli dosłownie na wszystkie możliwe przestrzenie – od podłogi, po zabudowę i ściany, do sufitu. I tutaj główną rolę w aranżacji i nadaniu jej stylu, będą odgrywały wszelkie dodatki i detale. Jeśli we wnętrzu mają być tylko białe meble, reszta wnętrza powinna być ograniczona do kilku kolorów – maksymalnie pięciu – aby nie wprowadzać zbytniego chaosu. O tym, jak dobierać kolory do wnętrza, przeczytasz w PORADNIKU.
Zalety białej kuchni – dlaczego warto ją wybrać?
Biel to najbezpieczniejszy kolor w każdej aranżacji, ponieważ możemy łączyć ją ze wszystkimi możliwymi barwami. Biała kuchnia będzie idealna zarówno w małych, jak i większych wnętrzach, ponieważ optycznie powiększa przestrzeń (a tej nigdy za mało 😉). Uważaj jednak, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia zbyt sterylnego, czy inaczej „szpitalnego”. Zastosuj w tym celu przynajmniej jeden dodatkowy, intensywny kolor.
Dobrym trikiem, który przełamie nudną aranżację w stonowanych barwach, jest wprowadzenie różnych wykończeń frontów szafek – lakier matowy i na wysoki połysk. Inny sposób to okładziny ścienne w postaci lakierowanego szkła, tapet 3D lub cegły. Ogromny wybór wykończeń ściennych z pewnością pozwoli Ci do stworzyć niebanalną aranżację. Jeśli będziesz potrzebować pomocy, skontaktuj się ze mną. Podzielę się z Tobą moim doświadczeniem w pracy architekta i pomogę zaplanować piękną i funkcjonalną kuchnię.
Biała kuchnia może oznaczać jedynie wybór białej zabudowy kuchennej lub „total biel”. W drugim przypadku aranżacja polega na wprowadzeniu bieli dosłownie na wszystkie możliwe przestrzenie – od podłogi, po zabudowę i ściany, do sufitu.
Biała kuchnia: aranżacja nowoczesna i klasyczna
- Biała kuchnia nowoczesna: cechuje ją konsekwencja w białych wykończeniach frontów zabudowy, podłogach czy okładzinach na ścianach. Bardzo modne jest przełamywanie wszechobecnej bieli w kuchniach nowoczesnych rozmaitymi roślinami, które mogą być pojedynczą dekoracją, jak i zapełniać regał na całą wysokość ściany. Niezwykle ważnym dodatkiem będą także oryginalne lampy umieszczone w centralnych miejscach kuchni.
- Biała kuchnia retro: taką kuchnię urządzimy wprowadzając do bieli jeden z kolorów pastelowych (biel, róż, miętowy, seledynowy, lawendowy), który zastosujemy na ścianach lub w formie dodatków. Dopełnieniem aranżacji będzie biało-czarna szachownica na podłodze oraz stylizowane krzesła w intensywniejszych barwach.