Aranżacja pokoju dla chłopca – wskazówki i pomysły architekta
Masz problem z urządzeniem pokoju dla swojego syna? Nie wiesz, jak go zaaranżować, aby podobał się dziecku i był jednocześnie schludny? Zobacz najlepsze sposoby i wskazówki, dzięki którym pokój dla chłopca w wieku szkolnym (a później nastolatka), będzie funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu porządku i ładny. Zastosowanie niektórych trików wspomoże także naukę i koncentrację dziecka oraz pobudzi jego kreatywność.
Projekt i aranżacja pokoju dla chłopca – wskazówki
W pokoju dziecka musisz wygospodarować miejsce do spania, zabawy i nauki. Sprytne wydzielenie tych stref pozwoli synkowi na spędzanie dużej ilości czasu we własnym pokoju. Dokładniej o zasadach projektowania i urządzania pokoju dziecka piszę TUTAJ. Pamiętaj, że miejsce to musi być nie tylko funkcjonalne, ale i budzić pozytywne uczucia w dziecku, dlatego potraktuj wspomniane zasady, jako wskazówki – nie jako wyznacznik i niepodważalne kompendium.
Świetnym pomysłem jest zlecenie wykonania zabudowy na wymiar, która będzie pojemną garderobą oraz miejscem do przechowywania zabawek czy zeszytów. Dobrze, jeśli taka szafa miałaby przesuwne drzwi z zabezpieczeniem przed przytrzaśnięciem.
Pierwsze kroki w aranżacji pokoju synka
Chłopcy uwielbiają bawić się na podłodze. Dobrym pomysłem jest więc wyłożenie podłogi wykładziną, która będzie pełniła także funkcje rozrywkowe – np. jako tor dla samochodów czy mapa miasta. Pamiętaj przy tym, aby sprawdzić, czy dywan posiada odpowiednie certyfikaty lub atesty potwierdzające bezpieczeństwo materiału.
Kolejny ważny aspekt, to mebelki dla dzieci. W pokoju chłopca zwykle panuje bałagan – pomyśl więc, w jaki sposób szybko można chaos uporządkować lub nawet uniknąć jego powstania. Świetnym pomysłem jest zlecenie wykonania zabudowy na wymiar, która będzie pojemną garderobą oraz miejscem do przechowywania zabawek czy zeszytów. Dobrze, jeśli taka szafa miałaby przesuwne drzwi z zabezpieczeniem przed przytrzaśnięciem. Poza meblami czy zabudową, zainwestuj w różnego rodzaju skrzynie na zabawki, pudła oraz elementy ścienne (półki, tablice magnetyczne).
Pamiętaj, że miejsce to musi być nie tylko funkcjonalne, ale i budzić pozytywne uczucia w dziecku, dlatego potraktuj wspomniane zasady, jako wskazówki – nie jako wyznacznik i niepodważalne kompendium.
Inspiracje: projekt i aranżacja pokoju dla chłopca
Inspiracji do aranżacji pokoju dziecka szukaj w moich projektach wnętrz oraz mediach społecznościowych (np. Pinterest). Zanim zaczniesz kupować meble czy wybierać kolory, wybierz spośród pomysłów jeden motyw – taka kolejność znacznie ułatwi Ci dalszą aranżację. Bardzo popularne są obecnie motywy:
- egzotycznych krajów (globusy, mapy świata na tapecie, zdjęcia przyrody i zabytków),
- żeglarskie (błękitne barwy połączone z bielą, motywy chmur i wody, samoloty pod sufitem, marynarskie wzory),
- kosmiczne (oświetlenie punktowe na kształt gwiazd i księżyca, ciemny sufit, fototapety z planetami, rakiety i satelity podwieszane pod sufitem, ściany w kolorze niebieskim),
- piłkarskie (zdjęcia piłkarzy, motywy piłki nożnej na fototapecie, puchary, mini-bramka ustawiona w kącie pokoju, dywan w kolorze zieleni – na wzór murawy boiskowej).
Jeśli nie wiesz, jaki motyw wybrać do pokoju dla chłopca, postaw na uniwersalny wystrój korzystając z pomocy architekta wnętrz oraz gotowych zestawów mebli dla dzieci.
Jakie kolory wybrać do pokoju dla chłopca?
Chłopcy nie przepadają za różami i pastelami – zwykle wolą bardziej intensywne i optymistyczne barwy, które ze sobą kontrastują. Spośród nich możesz postawić na zestaw zieleni i żółci, błękitu i szarości lub zieleni i pomarańczy. Te barwy pozytywnie wpłyną na aktywność dziecka oraz jego koncentrację. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z kontrastem. Dobrym sposobem jest zastosowanie bardziej neutralnej barwy na ścianach i wprowadzenie mocnych akcentów w postaci dodatków (tekstylia, dywan, poduszki, dekoracje ścienne i sufitowe).